Evropska poslanka Irena Joveva se je v ponedeljek, 14. aprila 2025, udeležila okrogle mize v Srednješolskem centru Postojna na temo Evropa prihodnosti in solidarnosti, kjer je skupaj z dijakinjami in dijaki ter kolegi iz evropske in nacionalne politike razpravljala o prihodnosti Evrope – s posebnim poudarkom na solidarnosti in mladih. Dogodek, ki ga je povezoval imetnik naziva državljan Evrope  Sandi Curk, je združil aktualne teme stanovanjske politike, trajnostnega razvoja, prihodnosti zdravstva in vloge mladih kmetov.

Uvodoma je glede položaja mladih v današnji Evropi Joveva izpostavila številne izzive, s katerimi se ti soočajo – od draginje do omejenih možnosti pri dostopu do stanovanja in kakovostnih delovnih mest. Po besedah Joveve je za verodostojno evropsko politiko nujno, da pokaže več poguma in odločnosti, še posebej pri temah, ki zadevajo prihodnost generacij, ki prihajajo.

Med pogovorom se je poslanka kritično odzvala na nekatere aktualne mednarodne izzive, pri čemer je posebej opozorila na dvojna merila Evropske unije pri odzivanju na krize: »Pri Palestini pogrešam enako odločnost, kot jo EU kaže v podpori Ukrajini.« Spregovorila je tudi o razmerah v regiji Zahodnega Balkana, kjer je trenutno najbolj dejavna, zlasti pri spremljanju dogajanja v Srbiji ter Bosni in Hercegovini.

V središču razprave je bilo tudi zdravstvo – predvsem duševno zdravje mladih, ki ga Joveva že dalj časa postavlja visoko na svoj politični seznam prioritet.

»Duševno zdravje je bilo dolgo časa prezrto, a končno postaja tema evropske politike. Zlasti v času po pandemiji moramo okrepiti mehanizme, ki bodo mladim nudili podporo, preden pride do stisk,« je dejala.

V nadaljevanju se je zavzela tudi za nadaljnji razvoj Evropske zdravstvene unije, ki bo državam članicam omogočila hitrejše, bolj usklajene in trajnostne odzive na prihodnje zdravstvene izzive.

Na področju prehranske varnosti in samooskrbe je poslanka poudarila pomen podpore manjšim in lokalnim kmetijam, ki so pogosto prezrte v evropski kmetijski politiki:

»Skupna kmetijska politika ostaja največji proračunski okvir EU. Ključno je, da so sredstva porabljena učinkovito – tudi v korist manjših kmetij, ki jih je treba razbremeniti administrativno in podpreti razvojno,« je ob tem izpostavila.

Tudi razprava o dvojni lokaciji Evropskega parlamenta (Bruselj – Strasbourg) ni izostala. Joveva je tu pojasnila, da kljub prizadevanjem poslank in poslancev, da bi Parlament deloval le na eni lokaciji, končne odločitve ostajajo v rokah držav članic, saj bi bile potrebne spremembe temeljnih pogodb EU:

»Popolnoma se strinjam, da gre za potrato čas in sredstev. V parlamentu vsakič znova izglasujemo en sedež. A dokler ni politične volje držav članic za spremembo temeljnih pogodb, bomo morali potovati v Strasbourg.«

Današnja okrogla miza in izmenjava mnenj z dijakinjami in dijaki je tako znova potrdila, da je odprt in iskren dialog z mladimi nepogrešljiv za oblikovanje prihodnosti Evropske unije. Poleg poslanke Irene Joveve sta v razpravi sodelovala tudi evropski poslanec Marjan Šarec in minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja