Evropska poslanka Irena Joveva je v sredo, 2. aprila 2025, sodelovala na razpravi o socialni Evropi, s poudarkom na zagotavljanju cenovno dostopnejšega življenja ter zaščiti delovnih mest, plač in zdravja za vse.

Uvodoma je Joveva izpostavila problem neenakosti socialne varnosti med državljankami in državljani Evropske unije ter očitne razlike med posameznimi državami članicami. Opozorila je, da bi morala biti socialna varnost enako zagotovljena vsem državljankam in državljanom EU:

“Kaj imata skupnega prebivalec ene nordijske države članice in prebivalka, recimo, ene mediteranske? Oba sta državljana Evropske unije. In obema bi morala biti zagotovljena enaka socialna varnost. Pa ni. Na tem področju namreč Unija nima dovolj pristojnosti. ‘Oguljen’ stavek, a žal resničen. Dokler… na nekaterih drugih področjih ni.”

Nadalje je namreč pojasnila, da se pomanjkanje pristojnosti pogosto uporablja tudi kot izgovor, medtem ko se na drugih področjih ovire (bolj ali manj) uspešno premagujejo, ko to ustreza nekaterim interesom: “Pristojnosti namreč danes postavljamo v ospredje le, ko to nekaterim ustreza. Prav tako rahljamo pravila, ko to nekaterim ustreza.”

Kot primer je navedla nedavno predstavljeno Strategijo za pripravljenost Unije, kjer je bila, kljub jasni izključitvi financiranja vojske v temeljni pogodbi, najdena možnost obvoda z omogočanjem zadolževanja držav članic. “Torej se da. Takšno fleksibilnost in takšno voljo potrebujemo tudi pri socialni Evropi,” je poudarila Joveva.

Poslanka je nato pozvala k vzpostavitvi mehanizmov, ki bodo zagotovili večjo socialno pravičnost in enakost med državami članicami oziroma državljankami in državljani Unije. Med ključnimi prioritetami je navedla skupna naročila zdravil za boljšo dostopnost, zagotavljanje kakovostnih delovnih mest z dostojnim plačilom ter dosledno implementacijo Evropskega stebra socialnih pravic, pa tudi več finančnih sredstev.

Ob koncu nagovora se je obrnila neposredno tudi na Evropsko komisijo, z evropsko komisarko za socialne pravice Roxano Minzatu na čelu, z jasno zahtevo po polni socialni enakopravnosti v Evropski uniji:

“Res upam, /…/, da boste stremeli k temu. In tudi kaj storili. Ne, ker bi ustrezalo nekaterim, ampak ker mora ustrezati vsem … to, da med dvema človekoma, ki prihajata iz različnih delov Evrope, ne bo več te ogromne vrzeli. Take, ki ni povezana s fizično razdaljo.”

Foto: EP – Philippe BUISSIN

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja