Pred začetkom današnje razprave o duševnem zdravju mladih na Gimnaziji Celje – Center je evropska poslanka Irena Joveva spregovorila tudi za celjske lokalne medije, za katere je pojasnila, kako pomemben se ji zdi neposreden stik z mladimi.

»To je ena redkih stvari, ki sem jih obljubila že pred vstopom v politiko – še preden sem bila izvoljena za evropsko poslanko. In tega se res trudim držati,« je dejala.

Joveva je ocenila, da projekti, kot je EPAS – Evropski parlament ambasador šole, ki jih organizira pisarna Evropskega parlamenta v Ljubljani, odpirajo priložnosti za kakovosten dialog med odločevalci in mladimi.

»Nočem z mladimi komunicirati samo prek družbenih omrežij – čeprav se zavedam, da je to pomembno in tudi sama to počnem. A osebni stik je nekaj drugega. Takrat nas lahko spoznajo kot ljudi, ne kot funkcije. In predvsem – vidijo, da jih slišimo,« je pojasnila.

Joveva je ob tem opozorila tudi na pomen spoštljivega in enakovrednega odnosa do mladih:

»Zelo pomembno se mi zdi, da do njih ne pristopamo pokroviteljsko. To je nekaj, kar pogosto vidim v politiki – in to mladim zagotovo ni blizu. Tudi meni ni bilo nikoli.«

Poudarila je, da si prizadeva za komunikacijo, ki temelji na spoštovanju, odprtosti in iskrenosti:

»Nisem nič boljša ali vrednejša od njih – res pa je, da sem trenutno na položaju, ki obstaja zaradi njih in za njih. In zato je prav, da jih poslušamo, da jih slišimo – in jih tudi upoštevamo.«

Na vprašanje, kako mladim približati politiko in jim pokazati, da Evropska unija ni tako oddaljena, kot se zdi, je poslanka odgovorila:

»Najpomembnejše je, da z njimi komuniciramo iskreno – brez floskul. Politika in šolski sistem imata tukaj skupno odgovornost. Skoraj vsa zakonodaja vpliva na mlade, saj gre za njihovo prihodnost. Jaz vedno razmišljam tudi kot mama – vse, kar počnem, počnem z mislijo na svojo hčerko.«

Mladi imajo po njenih besedah veliko priložnosti za aktivno vključevanje – od mladinskih svetov, civilnodružbenih organizacij in političnih podmladkov do številnih delavnic in projektov.

»Na mladih je, da si upajo in da so aktivni. Na nas, politikih, pa je, da jim dokažemo, da nismo vsi isti, da postavimo dober zgled in jim pokažemo, da jih potrebujemo. In da so več kot dobrodošli pri sooblikovanju družbe,« je sklenila.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja