Evropska poslanka Irena Joveva je v torek, 18. februarja 2025, v pogovoru za časnik in portal Nova RS komentirala politično krizo v Srbiji, pohvalila pokončno držo študentov in vseh ostalih, ki že mesece vztrajajo na ulicah širom Srbije, ter jim zaželela, naj do konca napišejo svoj učbenik o zmagi. ”Verjamem vanje, morda sem ena od bolj odločnih, a veseli me, da nisem edina. In to je pomembno, da niso sami,” je sporočila študentom, ki jih je naslovila tudi v svojem govoru na zadnjem plenarnem zasedanju v Evropskem parlamentu.
Poklonila bi se jim še stokrat, ne bi pa smela biti edina, je uvodoma povedala evropska poslanka. Študentske blokade v Srbiji trajajo že tri mesece, vendar se Evropska unija nanje še ni jasno odzvala. Na vprašanje, zakaj Bruselj ostaja tiho, je Joveva pojasnila, da geopolitični interesi, kot so stabilnost v regiji in ekonomski sporazumi, očitno prevladajo nad vrednotami demokracije in vladavine prava. ”Evropska komisija se je odločila za pragmatičen pristop čakanja, opazovanja in, kar je najhuje, molka. Kako drugače si lahko razlagamo to, da je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen brez pomislekov podprla proteste v Gruziji, medtem ko o razmerah v Srbiji, kolikor vem, ni izrekla niti besede?” se je vprašala.
Kot je poudarila Joveva, so tokratni protesti v Srbiji drugačni od vseh prejšnjih, saj jih poganja globoko nezadovoljstvo s stanjem v državi. Ljudje zahtevajo dolgoročne rešitve za težave, ki izvirajo iz prevelike koncentracije moči v rokah ene osebe. “Oblasti so pričakovale, da bodo protesti oslabeli, a njihove diskreditacije in delitve niso delovale v meri, kot so navajeni. Prav nasprotno, protesti postajajo vse močnejši,” je dejala.
Glede Vučićevih trditev, da so protestniki “tuji plačanci” in da se v Srbiji pripravlja “barvna revolucija”, je Joveva opozorila, da gre za preverjeno taktiko oblasti, ki želi s tem oslabiti študentsko gibanje in razdeliti družbo. Po njenem mnenju je prav dejstvo, da so študenti organizirani brez formalnega vodstva in da vse svoje odločitve sprejemajo kolektivno, model delovanja, ki je omogočil protestom ne le obstojnost, temveč tudi vse širšo podporo državljank in državljanov.
Na vprašanje, ali bi se v Evropski uniji lahko zgodilo, da minister ne bi prevzel odgovornosti za tragedijo s smrtnim izzidom, je Joveva odgovorila, da čeprav Unija ni popolna, pa v urejenih demokracijah institucije hitro in učinkovito ukrepajo: ”Pravosodne institucije morajo biti neodvisne, medtem ko morajo odgovorni ne glede na položaj ali politično moč nositi posledice.”
Poslanka kot enega od možnih korakov za izhod iz politične krize v Srbiji sicer vidi tudi v predčasnih volitvah, vendar pod pogojem, da bodo te poštene in svobodne. A ob tem je dodala, da same volitve ne bodo rešile vseh težav v družbi: “Volitve bi lahko bile le prvi korak v pravo smer, vendar pa boj proti korupciji in klientalizmu ne more biti omejen zgolj nanje. Potrebne so resnične sistemske reforme tako rekoč na vseh ravneh, saj je škoda prevelika.”
Glede vloge evropske tožilke Laure Kovesi in Evropskega javnega tožilstva (EPPO) pri preiskavi korupcije v Srbiji je pojasnila, da Kovesi opravlja izjemno delo, vendar EPPO za zdaj žal nima pristojnosti v Srbiji. Kljub temu si v Evropskem parlamentu prizadevajo, da bi financiranje iz evropskih sredstev pogojevali z vladavino prava in reformami tudi za države kandidatke. ‘‘Evropska unija bi lahko bila vsaj deklarativno in v omejenem obsegu, seveda v okviru svojih pristojnosti, bolj pozitiven element v prizadevanjih za vzpostavitev pravne države v Srbiji.”
Joveva je izrazila tudi zaskrbljenost zlasti zaradi rasti avtoritarnih tendenc v Evropi, vendar je kljub temu optimizem ni zapustil: ”Slovenija je dokazala, da je sprememba mogoča. Tudi Srbija ni obsojena na avtoritarni režim,” je povedala in pristavila, da pot do polnopravnega članstva Srbije v Evropski uniji zahteva številne reforme, ki pa absolutno morajo izhajati iz same države in ne zunanjega pritiska.
Pogovor je Joveva sklenila s podporo študentom: ”Njihovi protesti dokazujejo, da srbska družba ne le razume evropske vrednote, ampak se je pripravljena zanje tudi boriti. Ponovila bom še stokrat, če je treba: želim jim vso srečo tega sveta. Naj ne odnehajo, naj napišejo ta učbenik o zmagi do konca.”
Intervju si lahko v celoti preberete na naslednji povezavi.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!