Evropska poslanka Irena Joveva je v četrtek, 13. februarja 2025, v intervjuju za oddajo ”Newsnight”na N1 Srbija prvič spregovorila o tem, zakaj se je na zasedanju v Evropskem parlamentu poklonila srbskim študentom in vsem ostalim, ki že tri mesece vztrajajo na protestih. “Verjamem, da vam bo uspelo napisati učbenik o zmagi,” je dejala.

Joveva je v uvodu poudarila, da je na zasedanju v Strasbourgu govorila iskreno in s čisto vestjo, kot to vedno počne. V tem primeru si po njenem mnenju tako vsi mladi kot vsi ostali, ki že mesece protestirajo na ulicah širom Srbije, zaslužijo, da njihov glas odmeva tudi v Evropskem parlamentu. ”Morajo vedeti, da v svojem boju niso sami. Zaslužili so si naš poklon in zato sem to brez pomislekov tudi storila.”

Kot je nadalje pojasnila, ni premišljevala o tem, kakšne odzive bo sprožil njen govor, edina pričakovana reakcija pa je bila vezana na kršitev določenih pravil Evropskega parlamenta zaradi sklepnih besed v sicer slovenskem nagovoru:

”V šestih letih sem parlamentarna pravila na zasedanju prekršila trikrat. Prvič, ko sem podprla ženske v Iranu in nosila majico s sloganom ‘Ženske, življenje, svoboda’. Drugič, ko sem na razpravo prinesla fotografijo dečka, ki je od lakote umrl v Gazi, kjer se dogaja genocid. In tretjič zdaj, zaradi izbire jezika za zadnjih deset sekund. A vse to sem storila z razlogom. Verjemite, to bi storila še 150-krat, če bi bilo treba,” je pojasnila.

V pogovoru je Joveva spomnila, da je po lanskih evropskih volitvah največja politična skupina v Evropskem parlamentu Evropska ljudska stranka (EPP), kamor sodi tudi SNS Aleksandra Vučića. Zato je bilo po njenih besedah pričakovati, da bodo poslanke in poslanci EPP previdno oblikovali svoje odzive.

”Se je pa na skupnem parlamentarnem odboru EU-Srbija jasno pokazalo, da imata tudi potrpežljivost in prizanesljivost članic in članov EPP svoje meje. Odbor ni sprejel skupne deklaracije tudi zato, ker zanjo niso glasovali nekateri predstavniki EPP, saj je bilo končno besedilo deklaracije preblago.”

Veliko bolj kritična pa je bila Joveva do cinizma predvsem predsednice Evropske komisije in dvojnih standardov, ki se pojavljajo pri nekaterih državah članicah. Ob tem je izrazila obžalovanje, da osebni, ekonomski in geopolitični interesi sploh lahko prevladajo nad iskrenimi interesi ljudi za vzpostavitev pravne države.

”Predsednica Evropske komisije Von der Leyen je glasno podprla proteste v Gruziji in proevropske sile v Moldaviji, medtem ko o prizadevanjih študentskega gibanja v Srbiji, kolikor vem, ni izrekla niti besede. Seveda morajo državljani Srbije sami oblikovati svojo državo, vendar bi Evropska unija lahko igrala pomembnejšo in pozitivnejšo vlogo pri prizadevanjih k povrnitvi pravne države v Srbiji.”

Vsem, ki še vedno odkrito podpirajo Vučićev režim, pa je sporočila, da ne gre le za moralno napačno presojo, pač pa tudi za dejstvo, da to v praksi koristi zgolj tistim silam v Evropski uniji, ki bi po zgledu Vučićevega režima tudi same ugrabile svoje države za parcialne interese.

Za konec je Joveva izrazila upanje, da bo njen govor spodbudil tudi druge evropske poslanke in poslance, srbskim študentom in vsem ostalim, ki so zraven, pa položila na srce, naj v svojih prizadevanjih ne odnehajo:

”Verjamem v lepši svet s takšnimi ljudmi, kot ste vi. Vsak dan naj vas opominja, kako pomembno je, da nikoli ne postanete takšni, kot so tisti, ki jih gledate na oblasti ali tisti, ki jih jaz srečujem po parlamentarnih hodnikih. Morda idealiziramo lepše življenje, a kam bi prišli brez te vere? Želim vam vso srečo tega sveta in verjamem, da vam bo uspelo napisati učbenik o zmagi.”

Intervju je v celoti dostopen na naslednji povezavi.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja