Evropska poslanka Irena Joveva je v sredo, 12. februarja 2025, sodelovala na razpravi o počastitvi spomina na Jana Kuciaka in Martino Kušnirovo: spodbujanje svobode medijev, krepitev pravne države in zaščita novinarjev po vsej EU. ”Tudi danes se bom poklonila, tokrat Janu Kuciaku in Martini Kušnirovi,” je ob tem dejala.
Od umora omenjenega preiskovalnega novinarja in njegove zaročenke na Slovaškem namreč mineva sedem let. Poslanka Joveva se je v svojem govoru v današnji razpravi poklonila preminulima:
”Tudi danes se bom poklonila, tokrat Janu Kuciaku in Martini Kušnirovi, ker si to absolutno zaslužita. Pred sedmimi leti sta plačala najvišjo ceno, ceno življenja, zaradi izključno ene stvari: razkrivanja korupcije s preiskovalnem novinarstvom. Žal nista edina. Deluješ v javnem interesu, umreš zaradi ozkih osebnih interesov koruptivno in moralno sprevrženih ljudi.“
Po umorih so na Slovaškem odjeknili splošni protesti, po katerih je padla vlada takratnega predsednika vlade Roberta Fica, ki pa je zdaj spet “na oblasti, zaznamovani z brutalnim rušenjem neodvisnih medijev, tožilstva in civilne družbe”. “Natanko tistega dela sistemov, ki korupcijo razkrivajo,” je dodala Joveva.
Ob tem se je navezala na nedaven ukrep Trumpove administracije, ki je z ukinitvijo programa USAID do nadaljnjega za leto 2025 zamrznila tudi 268 milijonov dolarjev vredno pomoč za neodvisno novinarstvo ter prost pretok informacij po svetu, ki je dolga leta finančno podpiral vedno bolj redke od oblasti neodvisne medije, kot so Meduza ali Moskow Times v Rusiji, vsaj šest beloruskih medijev (vsi delujejo v izgnanstvu) in mnogo drugih v preostalih državah znotraj orbite bivše Sovjetske zveze, pa tudi širše po svetu.
“Tistim, ki se v ideološkem zanosu nad tem navdušujete, naj povem, da bo to katastrofalno za dostop do informacij v avtokratskih režimih/…/, informacijski vakum bodo zapolnili razni portali Voice of Europe, sanje o demokratični prihodnosti pa bodo umrle”.
V zaključku nagovora je poslanka pozvala, naj bo obletnica umorov “opomin, za kakšne vrednote naj se EU zavzema, naj dosledno izvaja sprejeto zakonodajo na področju svobode medijev in naj zapolni vrzel ZDA pri spodbujanju neodvisnega novinarstva po svetu, ki se bori proti koruptivnim oblastem”.
Foto: EP – Michel CHRISTEN
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!