“Bom naročila več kosov. Kaj ma veze? Pa več velikosti. Kaj ma veze? Vsaj ena stvar mi bo všeč, ostalo pač vrnem. Ali pa kar vse. Oni vrnejo denar in to je to.”
Ne, ni moj citat. Sem pa prepričana, da je citat marsikoga.
In ne, nisem popolna. Tudi jaz kdaj kupim kaj, česar ne potrebujem. In tudi jaz kdaj kupim kaj kljub zavedanju, da se za proizvodnjo tega lahko skriva ne nujno lepa ali pravična delavska zgodba. A vseeno se vedno bolj trudim biti vedno bolj ozaveščena.
Verjamem, da ste že slišali za izraz “hitra moda (“fast fashion”). Veste, da gre večina vrnjenih izdelkov neposredno v sežig, ker jih je ceneje proizvesti na novo? Ali pa to, da je za proizvodnjo ENE SAME bombažne majice potrebnih 2700 litrov sladke vode? Toliko vode spije ena oseba v dveh letih in pol!
Kaj pa to, da kupimo 60 % več oblačil kot 15 let nazaj, hranimo pa jih pol manj časa? Veste, da se v nova oblačila reciklira zgolj EN odstotek rabljenih, ostalo konča na odpadih?
Bom ponovila: nisem popolna. A če bi vsak od nas kupoval z vsaj enim od zgornjih vprašanj v mislih … bi bili morda vsaj malo bliže tej popolnosti.
Poceni je zdaj. Drago je za prihodnost.
Če vas ne gane planet, naj vas vsaj gane zdravje. In zdaj si bom privoščila nekaj, česar načeloma nikoli ne počnem. A brez slabe vesti, ker nikoli nisem in ne bom. Ne naročajte stvari prek tujih, običajno kitajskih spletnih veletrgovin. Ni problem (samo) v njihovem agresivnem oglaševanju, temveč v tem, da so izdelki (lahko) zdravju škodljivi.
Do rušenja duševnega zdravja, ki ga to ustvarjanje občutka nujnosti in pripadnosti povzroča predvsem mladim, sploh prišla nisem.
Toda ne bom zaključila pesimistično, ker upanje vendarle o(b)staja. Dokaz za to so tudi prostovoljke in prostovoljci iz platforme Sloga. Danes so mi predstavili projekt “The Future We Want” (Prihodnost, ki jo hočemo) in strinjali smo se, da je hitra moda eden največjih izzivov našega časa. Tekstilna industrija je tretja največja na svetu in civilna družba je (tudi) tu tista, ki ne le dviguje ozaveščenost …
… tudi sooblikuje EU zakonodajo. Določeni koraki so že bili narejeni, določeni še morajo biti. Sploh ni dvoma, da bo tudi ta pot polna izzivov, a moja podpora je tu – popolna.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!