Evropska poslanka Irena Joveva se je danes, 19. novembra 2024, preko video povezave udeležila strokovnega posveta o boju proti nasilju nad ženskami in otroki, ki je potekal v Gledališču Park v Murski Soboti. Dogodek je zbral številne strokovnjake in zainteresirano javnost, Joveva pa je v svojem nagovoru izpostavila ključne izzive in nujnost ukrepanja na tem področju.

”Verjamem, da se vsak izmed nas po tiho zaveda, koliko nasilja nad ženskami obstaja v naši družbi, a le malo ljudi o tem tudi govori,” je uvodoma poudarila poslanka in dodala, da je statistika nasilja vse prej kot tiha.

V nadaljevanju je Joveva predstavila podatke, ki osvetljujejo razsežnost problema. Spomnila je na ocene Svetovne zdravstvene organizacije, po katerih je ena od treh žensk na svetu žrtev fizičnega ali spolnega nasilja, medtem ko je ena od dveh žensk od 15. leta starosti dalje doživela spolno nadlegovanje.

”Te številke so realnost. Realnost, ki je prepogosto spregledana, preslišana ali celo namensko prezrta, tako v družbi kot med odločevalci,” je opozorila Joveva.

Poslanka je izpostavila, da Evropska unija te težave jemlje resno in da so grozljivi podatki že spodbudili tudi konkretne zakonodajne ukrepe.

”Ravno v letošnjem letu smo sprejeli direktivo o boju proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki bo pomembno vplivala in izboljšala varnost žensk.”

Nova direktiva, je po oceni Joveve, prinesla celosten pristop k reševanju problema. Naslovila je kriminalizacijo fizičnega in psihičnega nasilja, z jasnimi opredelitvami kaznivih dejanj, kot sta spletno zalezovanje in kibernetsko nadlegovanje je okrepila zaščito v digitalnem okolju, ter od držav članic zahtevala pripravo novih akcijskih načrtov za boj proti nasilju.

”Njen namen je jasen: zagotavljanje varnosti pred vsemi oblikami nasilja in kaznovanje storilcev nasilja,” je pojasnila Joveva.

Kot je v svojem nagovoru še dodala, pa zakonodajni ukrepi sami po sebi ne zadostujejo brez sprememb v družbi:

”Iskreno si želim, da bo dosežen še pomembnejši napredek, ki ga ne more zagotoviti noben zakonodajni ukrep, temveč ga lahko dosežemo s stranskim učinkom ukrepov prek pomembnega družbenega premika. Govorim o zagotavljanju okolja, znotraj katerega se bodo vse žrtve bodisi ženske bodisi otroci počutili dovolj varne, da o nasilju spregovorijo, ga prijavijo in poiščejo pomoč,” je ob tem poudarila.

Kot ključno rešitev je poudarila pomen odprtega dialoga ter usposobljenega osebja v zdravstvenih ustanovah, ki pogosto predstavljajo prvi stik z žrtvami nasilja. Ob tem je pohvalila organizacijo današnjega posveta in izpostavila, da tovrstni dogodki ter veliko zanimanje zanje vračajo upanje in dokazujejo, da je družbeni premik ne le potreben, temveč tudi mogoč.

Ob koncu je Joveva zagotovila, da bo tudi v prihodnje vztrajno zagovarjala pravice žensk in otrok ter se zavzemala za zakonodajo, ki bo zagotavljala najvišje standarde zaščite.

”Želim vam uspešen posvet in vam zagotavljam, da bom še naprej v sklopu svojega dela v Evropskem parlamentu velika zagovornica zaščite žensk in otrok pred nasiljem, predvsem pa se bom borila za zagotavljanje zakonodajnih varovalk, ki bodo služile kot temelj najvišjih standardov pravnega varstva,” je sklenila.

Poleg evropske poslanke Irene Joveve, so na posvetu sodelovali še Župan Mestne občine Murske Sobote, Damjan Anželj, direktorica Centra za socialno delo Pomurje, Sandra Babič in direktor Policijske uprave Murska Sobota, Damir Ivančić.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja