Moja mimika vedno pove vse. Je komentar potreben?

V bistvu je. Za nami je dobra polovica komisarskih zaslišanj. Ena bolj, druga manj vsebinsko polna. Večina dosedanjih kandidatk in kandidatov je šla čez parlamentarna sita brez večjih težav. Eni bolj, drugi manj zasluženo.

Medtem, ko vsi nestrpno pričakujemo jutrišnjega z Marto Kos (vnaprej sicer opozarjam: drame ne bo), bom v tokratnem zapisu povzela tistega, kjer sem sama postavila vprašanje. Pravzaprav si ga je gospod kandidat postavil sam. Se pa tega ni zavedal. Ker me še ni poznal, ni mogel vedeti, da nimam težav z grizenjem (kislih) jabolk. Zdaj ve tudi on.

“Notranji mejni nadzor mora biti skrajna in zgolj začasna možnost,” je povedal Avstrijec Magnus Brunner, kandidat za komisarja za notranje zadeve in migracije.

Je devet let dovolj začasno? Njegova država je tista, ki je tak nadzor na meji s Slovenijo uvedla leta 2015. Odtlej se dogaja domino efekt povsod po schengenskem območju, seveda tudi pri nas. Zato me je zanimalo, če mi gospod kandidat lahko da podatke o tem, kako učinkovite te notranje mejne kontrole sploh so. Konec koncev bo to eno njegovih glavnih področij v prihodnji Evropski komisiji. In … ali sploh lahko imamo delujoč enotni trg, če omejimo eno najpomembnejših svobod – gibanja?

Še glede enih podatkov sem ga vprašala: njihove izmenjave pri upravljanju meja v povezavi z novimi tehnologijami in umetno inteligenco. V odgovorih je desetkrat povedal, da je zaščita temeljnih pravic in zasebnosti pomembna. Uganite, ali je povedal tudi, kako namerava to zagotoviti.

Uganili ste.

“Vem, da so vas že spraševali o teh stvareh, vendar človek pač še vedno upa na odgovore,” sem zaključila.

In ostalo je pri upanju.

A gospod zelo verjetno bodoči komisar me vendarle mora še malo spoznati. To, da je uspešno prestal zaslišanje (saj veste, odloča večina), ne pomeni, da bodo kritike izginile. Ali da se bom zadovoljila z neodgovori. Pomeni samo to, da bom – ko/če bo na položaju – spraševala toliko bolj. Ker takrat izgovorov “nimam podatkov” in “dve minuti sta premalo časa” pač ne bo moglo biti več.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja