Kaj imata skupnega Vanuatu in Evropska unija?
Za prvo najbrž marsikdo niti slišal ni: gre za majhno, od nas precej oddaljeno pacifiško otoško državo. Turistične agencije jo opisujejo kot raj na zemlji. Glede na fotografije bi znalo držati, toda problem nastane, ko ta raj na zemlji postane raj tudi za … bogate sumljivce.
Vanuatu ima z Unijo – za območje schengna – podpisan sporazum o odpravi vizumske obveznosti za kratkoročno bivanje. S tem seveda ni nič narobe, saj imamo takšne sporazume podpisane z mnogimi državami, ker gre za enostavnejše potovanje državljank in državljanov v EU. Toda v primeru Vanuatuja se je izkazalo, da se ti sporazumi lahko tudi zlorabljajo.
Pristojni organi Vanuatuja so namreč omogočili državljanstvo v zameno za investicije v državi. V praksi to pomeni, da so prodali državljanstvo osebam, ki so želele brez vizuma potovati v EU. Ni jim bilo treba niti priti v Vanuatu, kaj šele vedeti karkoli o tej državi. Prepričana sem, da marsikdo od njih sploh ne ve, kje so otoki, katerih državljanstvo dobijo na podlagi bančnega nakazila. Zelo dobro pa vedo, da s takšnim potnim listom pridejo v Unijo brez težav.
Omenjeni sporazum je torej Vanuatuju omogočil biznis. Pri zlorabah tega sistema, ki je sicer seveda smiseln, pa ne smemo popuščati. Zato je prav, da Unija ta sporazum z državo Vanuatu prekliče in prav to želimo doseči z besedilom poročila, katerega pogajalka sem v imenu svoje Renew skupine.
Dodajam pa, da bi enako odločno morali nasloviti tudi različne sheme t.i. zlatih potnih listov, ki dodeljujejo državljanstvo na podlagi investicij znotraj Evropske unije same. Pravila naj veljajo za vse enako, zlorabe pa naj se absolutno kaznujejo. Nobenih dodatnih pravic za … bogate sumljivce.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!