Evropska poslanka Irena Joveva je v petek, 4. oktobra 2024, za Radio94 razpravljala o številnih ključnih izzivih, s katerimi se bo soočala v novem mandatu. Razprava je tekla o njeni novi vlogi podpredsednice politične skupine Renew Europe, o migracijski politiki in Schengenu ter o javnem zdravju.
V uvodnem delu pogovora je poslanka izrazila dejstvo, da si to, da ji je bila v njenem (šele) drugem mandatu vloga podpredsednice politične skupine Renew Europe zaupana s strani strankarskih kolegic in kolegov, kar šteje za izjemno čast, kot tudi odgovornost, ki jo ta nova vloga prinaša.
»Je zelo velika odgovornost in to novo vlogo v tem mandatu točno tako tudi jemljem – z veliko mero odgovornosti in hkrati tudi z zavedanjem, kako veliko zaupanje mi je bilo izkazano. Po mojem mnenju lahko za Slovenke in Slovence ter samo prepoznavnost Slovenije, storim še več, kot sem lahko storila v prejšnjem mandatu. Čaka me sicer več dela, ampak se ga izjemno veselim.«
Na vprašanje o njenem mnenju glede izjave predsednice Evropske komisije o pričakovanih spremembah v evropski migracijski politiki je Joveva pojasnila, da se s predsednico Komisije sicer pogosto ne strinjata, a se glede izjave o turbulentnem obdobju Evropske unije popolnoma strinja. V povezavi z vprašanjem evropske migracijske politike in Schengena je izpostavila, da se zaveda, da imamo v praksi z Schengenom kar nekaj težav in ob tem dodala, da nekatere države članice izkoriščajo in zlorabljajo schengenska pravila v korist svojih notranjepolitičnih interesov, pogosto tudi zaradi vseprisotnega ustrahovanja v okviru trenutnih migracijskih razmer.
»Menim, da moramo v tem mandatu Schengenu posvetiti še več pozornosti – s ciljem, da ga obdržimo ter s ciljem, da bo obstajal. In to ne samo na papirju, ampak z namenom, da tudi v praksi začne ponovno živeti tako, kot je živel v preteklosti. Schengen je namreč ena največjih pridobitev EU.«
Spregovorila je tudi o področju zdravstva, kjer je članica pododbora za javno zdravje Evropskega parlamenta, nedavno pa je bila tudi razglašena za eno izmed 100 najbolj vplivnih žensk, ki si aktivno prizadevajo v boju proti raku. Ponovno je poudarila, da Evropska unija nima izvršnih pristojnosti na zdravstvenem področju, vendar to še ne pomeni, da je Parlament na tem področju pasiven.
Pogovor je zaključila z obljubo v zvezi s prizadevanjem za izboljšanje zdravstvenih sistemov v Evropi:
»Na tem mestu še enkrat zagotavljam, da bom storila vse, kar je v moji moči, da zdravstvena oskrba ne bo odvisna od poštne številke ali od kakršnegakoli socialnega/družbenega položaja ljudi.«
Celoten prispevek lahko poslušate tukaj.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!