Ob nedavnem obisku Stephana Sejourneja, predsednika politične skupine Renew Europe, ki je v Ljubljano prispel na povabilo evropskih poslancev Irene Joveve, Klemna Grošlja in stranke LMŠ, so največ pozornosti posvetili aktualnim političnim razmeram ter prihajajočim volitvam, tako v Sloveniji kot tudi nekaterih drugih evropskih državah.
Stephane Sejourne je zaskrbljen zaradi dogajanja v Sloveniji in v Evropi. Z njim se strinja tudi Irena Joveva. Metode, stališča in dejanja 19. stoletja ne sodijo v leto 2022. »Prihodnost ne more biti nekdo, ki je obtičal v preteklosti. V nekih prejšnjih časih. Prihodnost ne more biti nekdo, ki v vsem in vseh vidi sovražnike. Če jih ni, (si) jih najde, ker drugače ne zna in ne (z)more. Prihodnost je svoboda narodov, da si jo izberejo sami, in ne, ne govorim le o Ukrajinkah in Ukrajincih,« je povedala.
Od Evropske unije pričakuje enotnost, vztrajanje pri vrednotah, kot so demokracija, vladavina prava, svobodni in kritični mediji ter seveda mir.
“Nihče ni večen. Roko na srce, po dvajsetih letih vladavine bi demokratični val lahko že odnesel tudi ruskega predsednika, ki bombardira civilno prebivalstvo,” je kritična Joveva.
Da so politike, ki opevajo preteklost, podpihujejo sovraštvo in poglabljajo razlike, nevarne, meni tudi Marjan Šarec:
“Ekstremizma se je treba vedno bati. Nikoli ničesar ne reši. Ponudi na videz hitre in učinkovite rešitve, a ko se enkrat vse to podre, morajo državo, človeštvo in gospodarstvo reševati zmerneži. Zato je politiki ekstremizma treba reči ‘ne’ in vstopiti v 21. stoletje. Koga v vsakdanjem življenju zanima, kaj je kdo naredil leta 1945, 1960 ali 1998? Premakniti se je treba naprej.”
Besedilo si lahko preberete tudi v časopisu Gorenjski glas, na povezavi TUKAJ.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!