Danes, 27. januarja 2022, je na Odboru za kulturo in izobraževanje Evropskega parlamenta potekala razprava o poročilu, ki ga člani odbora pripravljajo na temo vpliva zaprtja izobraževalnih, kulturnih, mladinskih in športnih dejavnosti zaradi pandemije COVID-19 na otroke in mlade v EU. Evropska poslanka Irena Joveva, ki bo v imenu Renew Europe sodelovala pri pripravi poročila, je zaskrbljena zaradi naraščanja duševnih stisk med mladimi ter povečanja socialnih razlik, ki se odražajo tudi pri neenakih možnostih dostopa do izobraževanja na daljavo. Po njenih besedah smo med prebijanjem skozi zdravstveni vidiik pandemije ogrožali duševno zdravje in o tem, kako ironično, molčali.
Poslanka je uvodoma poudarila, da se bo odstotek otrok, ki imajo težave z duševnimi boleznimi, zaradi pandemije zvišal iz sedanjih 10 do 20 % na 20 do 25 %. Izolacija, negotovost in pomanjkanje varnosti so doprinesli k višji ravni stresa, tesnobe in depresije. Zapiranje izobraževalnih ustanov, športnih in kulturnih centrov pa je za nekatere mlade pomenilo tudi izgubo dostopa do vsakodnevnih toplih obrokov, neželeno vrnitev v prenatrpane domove in tudi večjo izpostavljenost nasilju v družini. »Mladi s podeželja ali tisti iz ranljivih skupin velikokrat niso imeli dostopa do spletnega izobraževanja, kar je še dodatno obremenilo njihove že tako preobremenjene družine. Pandemija je enostavno še poslabšala položaj tistih, ki so bili v družbi že prej zapostavljeni ali marginalizirani, to je bistvo, ki ga želim povedati« je dejala in izpostavila številna bremena mladih, ki jih je pandemija dodatno obtežila: »Zaskrbljenost je naraščala, medtem ko so se šport, izobraževanje in kultura, torej stebri moderne družbe, počasi rušili. Mladi so se počutili zapuščene in pozabljene. In v času, ko smo se poskušali prebiti skozi zdravstveni vidik pandemije, smo, kako ironično, ogrožali duševno zdravje in o tem molčali!«
Joveva je povedala, da mora poročilo v evropskem letu mladih jasno pokazati, da nam je resnično mar za vse mlade in da ne puščamo niti enega mladega človeka za sabo: »Pogovarjati se moramo o duševnem zdravju in delati na odporni vključujoči družbi, ki bo zagotavljala oporo in varnost za vse. Odpornosti se je mogoče naučiti in ravno to bi morale naše izobraževalne, kulturne in športne ustanove učiti, preden mladi naletijo na neke resne težave,« je dodala in zaključila: »Upam, da v prihodnjih mesecih nobena ustanova ne bo več prisiljena zapirati svojih vrat in da bomo našli način, kako mladim zagotoviti funkcionalne in dostopne ustanove, ki so odporne, dobro financirane, mladim pa nudijo možnost za razvoj fizičnega in duševnega zdravja.«
Posnetek celotne razprave:
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!