Pisno vprašanje Evropski komisiji
15.7.2021
Kljub izboljšavam pri dostopnosti spletišč in spletnih platform institucij in agencij EU je na tem področju še vedno nekaj pomanjkljivosti. Zato mora Komisija v skladu z novo strategijo EU o invalidnosti letos sprejeti akcijski načrt o spletni dostopnosti, s katerim bi zagotovila, da bodo dokumenti, objavljeni na spletiščih in spletnih platformah EU, skladni z evropskimi standardi dostopnosti.
1. Ali lahko Komisija predloži najnovejše informacije o dosedanjem napredku pri tem delu?
2. Ali lahko navede, kako v skladu s svojimi obveznostmi iz Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov (člen 4(3)) invalide in organizacije, ki jih zastopajo, dejavno vključuje v pripravo akcijskega načrta?
3. Ali lahko razjasni, ali je spletna platforma konference o prihodnosti Evrope v celoti dostopna vsem ljudem, tudi invalidom, in če ni, kako bo izboljšala dostopnost?
Odgovor komisarke Hellene Dali v imenu Evropske komisije
13.10.2021
1. Komisija je zavezana zagotavljanju dostopnosti svojih spletnih mest, mobilnih aplikacij in spletnih orodij čim večjemu številu ljudi, vključno z invalidnimi osebami.
V ta namen je določila jasna pravila za svoje storitve ter vključila dostopnost v zasnovo in razvoj svojih digitalnih virov in ustvarjanje vsebin zanje.
Komisija je v okviru priprave akcijskega načrta za spletno dostopnost, ki naj bi bil sprejet leta 2021, pregledala delo, ki se izvaja v organizaciji, ter opredelila vrzeli, ki bi jih bilo treba obravnavati v akcijskem načrtu. Delo, vključno s smernicami, mehanizmi za povratne informacije in izjavami o dostopnosti, usklajuje namenska projektna skupina.
2. Komisija vključuje lastno združenje invalidnih uslužbencev in uslužbenk (ASDEC). Invalidni sodelavci in sodelavke sodelujejo pri reševanju tehničnih vprašanj, na primer v zvezi z orodji CAPTCHA.
Komisija tesno sodeluje z Evropskim invalidskim forumom in si prizadeva za reševanje vprašanj, ki jih izpostavljajo invalidske organizacije.
Komisija je začela odprto javno posvetovanje o pregledu direktive o spletni dostopnosti, ki je na voljo tudi v lahko berljivi različici.
Vsi vprašalniki na portalu „Povejte svoje mnenje“ bodo dostopni invalidnim osebam, da bodo lahko izrazile svoje mnenje o vseh temah, ne zgolj tistih, povezanih z invalidnostjo.
3. Večjezična digitalna platforma Konference o prihodnosti Evrope je glavno vozlišče za prispevke državljank in državljanov. Zagotavljanje njene dostopnosti je izjemno pomembno. Platforma uporablja zgoraj navedena pravila o spletni dostopnosti. Službe Evropskega parlamenta, ki sodelujejo pri zasnovi platforme, so izvedle dodatna testiranja, na podlagi katerih se zdaj uvajajo izboljšave.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!